УВ Решение за печатење рекламирање

Основен преглед на
УВ рекламно печатење

УВ инк-џет печатачот нуди бројни предности со користењето на технологијата за печатење УВ во однос на традиционалната технологија за печатење, вклучувајќи ја и неговата способност да произведува висококвалитетни уметнички дела за печатење со молскавична брзина.За разлика од традиционалните методи на печатење, UV машината за печатење се потпира на светлина за да го стврдне мастилото веднаш, елиминирајќи го барањето за брзо сушење и овозможувајќи брзо производство на големи количини на отпечатоци.Дополнително, производите за печатење со УВ имаат силна отпорност на вода, супер добра издржливост на бојата без никакво избледување и други фактори на животната средина, кои обезбедуваат одржување на добар квалитет и издржливост дури и по долг период.Со овие предности, технологијата на UV печатење е широко прифатена и се користи во рекламирање и комерцијални апликации, од знаци и банери до пакување и етикети.

УВ услуга за печатење

Предности на УВ печатење

УВ печатење на рамно лежиште користејќи врвен метод на печатење кој комбинира специјално УВ ултравиолетово мастило и ултравиолетова светлина за да создаде неверојатни рекламни постери, панели за прикажување и налепници.Како технологија за дигитално печатење, УВ печатењето нуди брза брзина на печатење со слики со висока прецизност кои се зацврстуваат под водство на ултравиолетови ламби, што резултира со отпечатоци отпорни на вода и влажност кои ја задржуваат својата живост дури и по продолжено изложување.УВ печатењето во рекламната индустрија е погодно и за внатрешно и за надворешно рекламирање, како и за изложби, градежни реклами, витрини и комерцијални знаци, особено во областите каде што се бара водоотпорност и отпорност на влажност.

 Висока ефикасност:Споредено со традиционалните печатачи, UV-печатачот со рамно лежиште е подобрен за брзо сушење по печатењето без да се чека ниту една минута, ова овозможува континуирано печатење без никакви одложувања.Затоа, таа е одлична опција за проекти за печатење со повеќе задачи со брз пресврт.

 Висока прецизност:УВ печатачот со рамно лежиште е способен да произведува живописни и детални проекти за печатење со резолуција до 1440x1440dpi.Оваа прецизност прикажува неверојатно живи бои и јасни слики.

 Подносливо за материјали:УВ печатачот со рамно лежиште може да печати на различни материјали.Како што се пластика, метал, дрво, камен, стакло, керамика, хартија, а исто така и текстил, УВ печатачот со рамно лежиште нуди голема разновидност, ова е одличен избор за ознаки, дисплеи и приспособени производи за производство.

 Силна издржливост:Бидејќи мастилото се суши и се стега речиси веднаш со користење на УВ светлина, печатените проекти се значително со добра отпорност на абење и исто така добра издржливост на бои.Оваа сила ги прави апликациите за UV печатење со добра водоотпорност и отпорност на влажност, а исто така и со долгорочен период на користење.

Заштита на животната средина:УВ мастилото не содржи никакви штетни предмети, нема испарување на растворувачи, нема загадување на животната средина, може да ги постигне барањата за стандард за заштита на животната средина.

 Широк опсег на апликации:УВ печатачот со рамно лежиште не е ограничен само на печатење висококвалитетни знаци и дисплеи за традиционални бизниси.Може да се користи и во производството на електроника, декоративна уметност и многу други индустрии кои бараат висококвалитетни, долготрајни печатени слики, како што се ракотворби, електронска опрема, текстил и подароци итн.

Параметри на производот

Модел на опрема: UV1313 G5
Конфигурација на главата за печатење: глава за печатење Ricoh G5
Ширина на печатење: 1300mm * 1300MM (три заглавени реда млазници над мала промена)
Табла: SATA 8 head G5 2.0 двојна Y board картичка
Димензии: 2850mm*2090MM*1400MM
Дебелина на печатење: 0-110 mm (може да се прилагоди според моделот)
Тежина на опремата: бруто тежина 750 кг (предмет на вистинската машина, мало отстапување е нормалниот опсег)
Машински скелет: термичка обработка, триаголна структура, со користење на прецизна обработка на фреза со подемен прецизност
Основна плоча на млазницата: воздухопловна алуминиумска основна плоча со 8 глави, фино прилагодување независно на млазницата, третман на оцрнување, антирефлектирачки
УВ мастило: увезено мастило (меко, неутрално, тврдо, според побарувачката опционално)
УВ ламба: ЛЕД Кореа Сеул светилка монистра 2 само 900W
Ладење со УВ ламба: ладење со вода, заштита од проток на вода.Аларм за висока температура, (ладење со компресија на резервоарот за вода со голема моќност)
RIP систем: Dutch PrintFactory (опционално: US PHOTOPRIN)
Систем за циркулација на бело мастило: циркулација на главното коло со мастило, мешање на касетите со мастило.Автоматски циклус контролиран од софтвер за да се спречи таложење мастило
Водич за подигање на транспортот со мастило: Тивок водич
Мотор за подигање на автомобил со мастило: Степер мотор со двојна оска на Jemicon
Филтер за коло со мастило: две филтри: главното коло со мастило колонообразен (5,0um) Кобалтна глава пред филтерот (20um)
Систем за негативен притисок: нов двонасочен интегриран негативен притисок, независна контрола во боја и бела боја
Пренос на податоци: пренос со оптички влакна

Вовед во функција

1. Заштита против судир на главата
Кога кутијата со мастило ќе се сруши на медиумот за печатење, тогаш системот за заштита од судир автоматски започнува да го прекинува движењето веднаш за да ја заштити безбедноста на главата за печатење.Откако ќе ги ресетирате медиумот и ќе се обезбеди безбедност при печатење, тогаш печатачот може да продолжи да работи за да се избегне трошење.

2. Систем за мерење на само-висина
Сензорот за висина самостојно се проверува со медиум за печатење, носачот автоматски ја прилагодува соодветната висина за печатење според висината на медиумот.

3. Заштита од повратен проток
Кутијата со негативен притисок добива повторно тече мастило, системот автоматски го запира снабдувањето со мастило, за да се осигури безбедноста на системот со негативен притисок

4. Мешање со бело мастило и циркулација на бело мастило
Бело мастило природата на проблемот е лесно да се преципитира, главниот кертриџ со мастило мешање мастило коло систем за автоматска циркулација

5. Двоен тунел и високопрецизен систем за негативен притисок
Производството без прилагодување на негативниот притисок, може автоматски да го балансира негативниот притисок за да обезбеди стабилност на млазот со мастило.

6. Флеш систем за прскање
Функцијата за прскање со блиц ќе се вклучи автоматски за време на започнувањето на печатењето или за време на подготовката на печатењето за да се обезбеди влага во прскалките

7. Бело мастило и лак може да се испечатат во исто време
Еднократна реализација на бела позадина, втиснување, печатење со лакови во боја, подобрување на брзината на печатење, избегнување грешка при усогласување на белиот и лакот во боја

1. Дизајн:Користете популарен софтвер за графички дизајн, како што се Adobe Photoshop или Illustrator, за да креирате нацрт на дизајнот што ги исполнува вашите барања за рекламирање, а исто така гарантира прецизни слики за време на печатењето.

Дизајн
Подготовка за печатење

2.Подготовка за печатење:Изберете соодветни материјали за печатење и приспособете ги параметрите за печатење, како што се типот и покриеноста на мастилото.Дополнително, проверете ја УВ ламбата на печатачот за да се уверите дека работи правилно.Правилната подготовка е клучната точка за да се добијат висококвалитетни, конзистентни резултати во фазата на печатење.

3. Печатење:Поставете ја сликата и изберете го очекуваниот режим на печатење, како 600dpi или 1440dpi.УВ печатачите нудат висока прецизност и можат да печатат на различни материјали, вклучувајќи пластика, метали, дрво, камен, стакло, керамика, хартија и текстил.Потоа, UV системот за стврднување го суши проектот за печатење веднаш по печатењето, со што се постигнува континуирано печатење без никакви одложувања.Дополнително, УВ мастилата се еколошки и ги исполнуваат најновите стандарди за заштита на животната средина.

УВ машина за лекување
Инсталација

4. Инсталација:Инсталирајте ја рекламата во соодветната позиција, како на ѕид, држач за дисплеј или држач за банер.УВ-печатените слики се многу издржливи и отпорни на абење и избледување, што ги прави идеални и за внатрешна и за надворешна употреба.

Погодни материјали за
УВ печатење рекламирање

Широк асортиман на материјали се погодни за рекламирање со рамно УВ печатење, вклучувајќи ги и материјалите подолу, но и оние што не се наведени како подолу.

ПВЦ материјал

ПВЦ материјал

Акрилен материјал

Акрилен материјал

Метален материјал

Метален материјал

Стаклен материјал

Стаклен материјал

Материјал од платно

Материјал од платно

Самолеплив материјал

Самолеплив материјал

Прикажување на производи

УВ печатење на пластика
УВ печатење во голем формат
Дигитален УВ печатач